Mit o Orfeuszu i Eurydyce – streszczenie ostatnidzwonek.pl
      Mitologia | inne lektury | kontakt | reklama | Wersja mobilna
streszczeniaopracowaniebohaterowietest   

Jesteś w: Ostatni dzwonek -> Lektury -> Mitologia

Mit o Orfeuszu i Eurydyce – streszczenie

Orfeusz – największy poeta i pieśniarz Hellady wywodził się z górzystej Tracji. Sztuki gry na lutni nauczył go Apollo. Muzyka Orfeusza zachwycała nawet bogów, przysłuchiwały się jej dzikie zwierzęta, nawet głazy reagowały na dźwięki.

[nr]Orfizm - kierunek filozoficzny i reformistyczny ruch religijny wywodzący się ze starożytnej Tracji (VII-VI w. p.n.e.), którego założenie przypisuje się Orfeuszowi. Według wyznawców ludzie pochodzą z popiołu tytanów, z których powstało ludzkie ciało i od Dionizosa – natura duchowa. Celem człowieka powinno być zniszczenie tego, co otrzymał po tytanach. Ciało jest więzieniem dla duszy. Śmierć to początek prawdziwego życia. Gdy duch trzykrotnie przejdzie drogę życia i nie uczyni zła dostanie się na Pola Elizejskie. Do idei orfizmu powróci epoka romantyzmu (m. in. Mickiewicz, Słowacki)[/nr]
Za żonę Orfeusz pojął piękną nimfę drzewną Eurydykę. Pewnego dnia, gdy Eurydyka bawiła się na łące dostrzegł ją syn Apollina Aristajos i zaczął gonić. Gdy dziewczyna wpadła do lasu nieuważnie nastąpiła na żmiję, która ukąsiła ją w stopę. Eurydyka zmarła od jadu.

Orfeusz zrozpaczony zaczął szukać swej ukochanej. Dopiero jedna z nimf leśnych opowiedziała mu, co się wydarzyło. Śpiewak postanowił udać się do Hadesu i błagać o zwrócenie mu małżonki. Z lirą zstąpił w czeluście podziemne. Przecudna gra po raz pierwszy rozbrzmiała w podziemiach. Jej czarowi uległ trzygłowy Cerber i przepuścił śmiertelnika, podobnie bez zapłaty przewiózł go brodaty Charon. Przed tronem Hadesa i Persefony żałosnymi dźwiękami liry opowiedział o swym cierpieniu i błagał o przywrócenie życia swej miłości.

Wzruszona wielką miłością Persefona przekonała męża, by uwolnił Eurydykę. Hades zgodził się pod warunkiem, że do opuszczenia bram podziemi Orfeusz nie będzie mógł odwrócić się i spojrzeć na wiedzioną przez Hermesa małżonkę. Gdy kilka kroków dzieliło ich od bram Hadesu Orfeusz, niepomny boskiego nakazu, obejrzał się za siebie. Eurydyka na zawsze zniknęła w ciemnej otchłani, a bramy piekielne zamknęły się z hałasem. Orfeusz nieprzytomny błąkał się od tego czasu po swej krainie. Pewnego dnia otoczył go tłum menad, tancerek Dionizosa i rozszarpał śpiewaka na kawałki. Apollo nakazał zebrać jego szczątki i pochować na wyspie Lemnos.

On chce TO zrobić,
a Ty nie jesteś gotowa?

10 zdań, które pomogą Ci
zatrzymać chłopaka przy sobie!

Mój pierwszy raz...

Zobacz inne artykuły:

Inne
Czym są mity?
Historia założenia Rzymu – streszczenie
Powrót Odyseusza do Itaki – streszczenie
Historia wojny trojańskiej – streszczenie
Mit o Heraklesie – streszczenie
Mit o Orfeuszu i Eurydyce – streszczenie
Mit o Dedalu i Ikarze – streszczenie
Mit o Syzyfie – streszczenie
Mit o Prometeuszu – streszczenie
Mit o Demeter i Korze – streszczenie
Cztery wieki ludzkości – streszczenie
Mit o narodzeniu świata i bogów – streszczenie
Mitologia grecka - wprowadzenie
Pochodzenie i kształtowanie się mitów
Podział mitów
Funkcje i znaczenie mitów
Religia grecka i mity
Archetypowe postaci mitologiczne
Ponadczasowość i uniwersalizm mitów greckich
Frazeologia związana z mitami
Mityczna topografia
Mitologia – bibliografia
Nawiązania do mitologii w literaturze
Rzymscy bogowie (panteon)
Herosi i bohaterowie mitologii
Muzy i ich atrybuty
Zeus - opis i charakterystyka
Bogowie greccy – opis i charakterystyka

Tagi: